Altyapısız İnternet 2019 Çözümü: Turkcell Superbox

Yazar: | 16 Şubat 2019

Türkiye’nin nüfus ve merkezilik açısından zayıf şehirlerini geçtim, İstanbul’da bile yeri geliyor internet altyapısı veya port olmaması nedeniyle evimize, iş yerimize internet bağlantısı alamıyoruz. Ümraniye’de, yeni birçok binanın olduğu bir bölgede oturuyor ve sitemizde Turkcell Superonline Fiber kullanıyorduk. TTNET’in hem fiber hem ADSL bağlantısını kullandım geçmiş yıllarda ancak en iyi verimi Superonline ile aldım. 2019‘da altyapı olmayan yerde internet kullanabilmek için biraz pahalı bir çözüm olsa da, hiç yoktan iyidir.

yeni binada internet altyapısı yok

Geçen ay yeni bir eve taşındık ve taşındığımız yerin yeni binada internet altyapısı yok. Hem TTNET hem Superonline’ı aradık, internet altyapısı sorgulama için. Bina iskansız diye neredeyse yok hükmünde. Bağlantı gelmesi için “ne kadar sürer” diye sorduk ve yeni binaya internet altyapısı gelmesi için başvurudan sonra yaklaşık 2-3 ay beklemek gerekebilirmiş.

Bundan 3 yıl önce port yok diye Kuşadası’nda internet bağlantısı alamamıştık. O dönem altyapısız internet seçenekleri çok az ve aşırı pahalı olduğu için bağlantı yaptıramadığımız 3-4 aylık süre boyunca mobil internete dayanmak zorunda kaldık ve tahmin edin 4 ayda toplam ne kadar fatura ödedik? 2500 TL!

Altyapı gerektirmeyen internet için Uydunet vesaire de düşündük ama normal uydu bağlantısı yaptırır gibi uydu internete özel bir çanak, LNB benzeri bir aparat ve receiver/modem de almamız gerekiyormuş. Sadece bu cihazları edinmek 1500 TL’den fazlaydı, aylık kotasız/sınırsız paket ücreti de 280 TL civarıydı yanlış hatırlamıyorsam. 24 ay kontrat da cabası.

İçerik Tablosu

İnternet altyapısı yok ne yapmalıyım?

Altyapı gerektirmeyen internet bağlantısı araştırırken SuperBox’ı bulduk. Superbox kullananlar, yorumlar ve ekşi üzerinden epey araştırma yaptık.

Altyapısız internet

Altyapısız internet bağlantısı için iyi bir çözüm olduğu gibi, istediğiniz yere de taşıyabiliyorsunuz. Arabada veya kampta, dağın başında da 4.5 internet kullanabiliyorsunuz. Bu açıdan hem gezginler hem de iş insanları için çok kullanışlı. Fiyat olarak, normal ve fiber internetle kıyaslanamayacak kadar pahalı ama mobil internet kullanmaktan daha ucuz. Bulunduğunuz yerde internet altyapısı yoksa bu seçeneği değerlendirebilirsiniz. Ama öncesinde muhakkak internet altyapısı sorgulayın, yok yere servet ödemeyin.

Altyapı sorgulama

Aşağıdaki tablodan internet bağlantısı sağlayan firmalar arası kıyas ve altyapı sorgulama yapabilirsiniz. Port veya internet altyapısı olmayan yeni binalar için iki alternatif var; Uzaynet ve Turkcell Superbox.

FirmaLink
TTNEThttps://kapsamaharitasi.turktelekom.com.tr/
Superonlinehttps://www.superonline.net/internet/fiber/nerede
Vodafone fiber internet *https://siparis.vodafone.net.tr/Query/FiberAvailable
Türksat / Kablonethttps://www.kablonet.net/internet/uydunet-altyapi-sorgulama
Dsmart **https://www.dsmart.com.tr/internet-paketleri/sinirsiz-fiber-internet
Uzaynet ***http://uzaynet.com.tr/

* Vodafone evde internet için TTNET, fiber internet içinse Superonline ile çalışıyor bildiğim kadarıyla.

** D-Smart ADSL ve fiber interneti TTNET’ten alıyor sanırım. Emin değilim araştırıp netleştireceğim.

*** Uzaynet çanak anten ile altyapısız internet hizmeti veriyor.

Superbox abonelik işlemleri

Altyapı gereken bağlantı seçeneklerine göre 2-3 kat pahalı olsa da mecburen Superbox’a karar kıldık. Eski evimizde 24 ay kontratlı Superonline Fiber kullanıyorduk ve kontratın bitmesine yaklaşık 3 ay vardı. Superbox alıp fiber internetin kontrat bitimine kadar 3 fatura ödemeyi göze almıştık ki müşteri hizmetlerinden iyi bir haber aldık.

Yeni ikamet adresinizde fiber veya ADSL bağlantı altyapısı yoksa ve Superbox alacaksanız, Superonline fiber aboneliğinizi taahhüt bitiminden önce cayma bedelsiz olarak iptal edebiliyorsunuz.

Zaten yine kendi müşterisi olarak kalıyorsunuz ama yine de kullanıcı açısından iyi bir imkan.

Öncelikle ikamet adresimizin teyidi için elektrik, su veya doğalgaz faturalarımızdan birini yanımızda götürmemiz gerekiyor. En yakın yetkili bayiye gittik ve durumu anlattık. İlk olarak eski fiber internet hizmetimizi iptal ettiler, sonra yeni Superbox abonelik işlemlerini yaptık. En çok düşünülmesi gereken noktalardan biri tarife seçimi.

Tarifeler

En çok düşünülmesi gereken noktalardan biri tarifeler içerisinden size uygun olanı seçmek. Web sitesinde yer alan tarifeler Ocak 2019 tarihi itibariyle aşağıdaki gibi.

Superbox Sınırsız Paketler
Paket AdıHızFiyat
Superbox 4.5G İnternet4.5G279 TL
Superbox 10 Mbps İnternet10 Mbps159 TL
Superbox Kotalı Paketler
Paket AdıKotaFiyat
Superbox 50 GB 4.5G İnternet50 GB159 TL
Superbox 100 GB 4.5G İnternet100 GB219 TL
Superbox 200 GB 4.5G İnternet200 GB269 TL

İhtiyacımız olan tarifeyi belirlemek için göz önünde bulundurduğumuz iki başlık:

Bağlantı hızı

İki seçenek var: 4.5G ve 10 Mbps.

İnternet bağlantımızı hangi amaçlar için kullanıyoruz?

Biz internet bağlantımızı toplam 5 cihazda kullanıyoruz. 1 adet laptop, 1 adet akıllı TV ve 3 adet cep telefonu.

Ben internet başında yoğun vakit geçiriyorum. Torrentten film ve müzik indiririm, eşim Instagram ve sosyal medyayı yoğun kullanır, kızım ise bir YouTube canavarı. Zaman zaman Netflix üzerinden film de izliyoruz. Bu açıdan baktığımızda bizim için en uygun bağlantı hızı 4.5G. Ekşisözlük ve kullananlardan okuduğum yorumlara göre 4.5G bağlantıyı seçersek, bulunduğumuz yerin baz istasyonuna yakınlığına göre 75 mbps hıza kadar ulaşabiliyoruz.

Hızı belirledik.

10 mbps hızı tercih edecek olan arkadaşlar ilave hız da ekleyebiliyorlar tarifelerine. Fiyatlar tablodaki gibi.

Ek Hız Paketleri
Ek Paket AdıFaydaFiyat
Superbox Ek 5Mbps5 Mbps’ye Kadar Limitsiz25 TL
Superbox Ek 10 Mbps10 Mbps’ye Kadar Limitsiz50 TL

Kota

Aylık ne kadar veri kullanıyoruz?

Önceki aboneliğimizde aylık kullanım ortalamamızın 200 GB – 300 GB arası olduğunu gördük. Kotalı paketlerde en üst paket 200 GB ve aylık 269 TL, kotasız / sınırsız paket 279 TL. GB / MB hesabı yapıp strese girmemek için Turkcell Superbox Sınırsız paket tercih ettik. Kotalı paket seçseydik eğer ek GB fiyatları tablodaki gibi olacaktı.

Kotalı Paketler İçin İlave GB Fiyatları
Paket AdıKotaFiyat
Superbox 50 GB 4.5G İnternet50 GB159 TL
Superbox 100 GB 4.5G İnternet100 GB219 TL
Superbox 200 GB 4.5G İnternet200 GB269 TL

Tarifemiz aylık 279 TL’na, 4.5G hızında Superbox sınırsız paket. 25 mpbs fiberden bile oldukça memnunken evde bu hızlara ulaşma düşüncesi heyecan verici.

Bağlantı için ekip adrese gelip modemi kuracak, beklemeye başladık.

Kurulum ve hız testi

Ve kurulum için ekip geldi, kendilerince ölçüm yaptılar. Ardından Huawei B618s-22d modemi kutusundan çıkarıp ilk kurulumu yaptılar. Cihaz oldukça şık. İçerisinden dikey, beyaz bir 4.5G modem, güç adaptörü ve beyaz bir CAT X? kablo çıktı.

Huawei B618s 22d

İlk işim bağlantı hızı testleri yapmak oldu. Mobil ve laptop üzerinden aldığım hız değerleri aşağıdaki gibi arkadaşlar.

Turkcell Superbox maksimum hız
Bugüne dek aldığım en yüksek hız 87 mbps.

Cep telefonu hız testi sonuçları

DownloadUploadPing
73 mbps41 mbps23
62 mbps38 mbps22
61 mbps33 mbps23
44 mbps19 mbps22

Laptop hız testi sonuçları

Laptop üzerinden yaptığım testlerde, modeme Wi-Fi ile bağlandım. Ayrıca cihazım eski sayılır ve bazı driverlar güncel değil. Buna bağlı olarak bağlantıyı daha düşük hızlarda aldığımı düşünüyorum.


13 Ağustos 2019 güncellemesi

Altyapı olmayan yerde internet çözümü olan Superbox kotasız paketler kaldırıldı sanırım. Ek olarak 399,90 TL fiyatla Superbox 500 GB 4.5 İnternet paketi eklenmiş.

Turkcell Superbox Taahhütsüz Paketler

Superbox taahhütsüz paketler normalde satışa kapalı. Sadece kontratı biten aboneler faydalanabiliyor.

Taahhütsüz paket fiyat tarifesi.
KotaAylık Fiyat
50 GB199 TL
100 GB259 TL
200 GB309 TL
500 GB449 TL

12 thoughts on “Altyapısız İnternet 2019 Çözümü: Turkcell Superbox

 1. Tayfun Kır

  En heyecanlı yerinde kesmişsiniz 🙂 Kullanmaya başladınız galiba ama yeni yazıyor gibisiniz doğru anladıysam tabii. Memnun musunuz bağlantı hızından? Kesinti vs oluyor mu?

  Cevapla
  1. Doruk Yazar

   Bağlantıdan hız olarak memnunum, modemi pencereye ne kadar yakın tutarsak o kadar verim alıyoruz 🙂 Yalnız bağlattığımızdan bu yana anlık kesintiler oluyor, özellikle Twitter ve Instagram’da resimlerin yüklenmesi duruyordu. Müşteri hizmetlerini aradık, bir güncelleme yaptım dedi ve birkaç gün sorunsuz şekilde kullandık. Bugün itibariyle yeniden olmaya başladı, sabah yine telefon açacağız. Birkaç gündür performans testi vs yapıyorum, ya bu yazıya ekleyeceğim yada ayrı bir başlık olarak yazacağım. Burayı takip edebilirsiniz.

   Speedtest.net üzerinden yaptığım hız testinin görselini de ekleyeyim. Aldığım maksimum hız bu şekilde.

   Turkcell Superbox speedtest.net hız testi.
   Cevapla
 2. Camper

  Doruk bey güzel paylaşım teşekkür ederim öncelikle. Ben öğrenciyim ve sık yer değiştiriyorum sayılır. Kamp ve gezi durumları da çok oluyor. Dağda ve kampta kullanılabildiğinden bahsetmişsiniz. VINN gibi USB ile çalışacak bir modem mi merak ediyorum. Biraz araştırdım ama USB ile çalıştığına dair bir şey bulamadım. Kutu içeriğinde neler var paylaşır mısınız?

  Cevapla
  1. Doruk Yazar

   Rica ederim, faydalı olduysa ne mutlu. Fiyat olarak sizi yormayacaksa ve sık yer değiştiriyorsanız sizin için uygun bir seçenek olabilir, hele ki kamp vs durumları varsa. Kutu içerisinden USB ile ilgili bir aparat çıkmıyor ama muhtemelen adaptör 12 volta düşüyor enerjiyi. 12 volt enerji alabileceğiniz yüksek amperli bir güç kaynağı ile cihazı sorunsuzca çalıştırabilirsiniz sanırım. VINN ile benzer şekilde, sim kart üzerinden alıyorsunuz interneti. Sadece cihaz (modem) biraz daha büyük işte. Kutu içeriği ve cihaz resimlerini de paylaşacağım

   Cevapla
  2. mustafa

   Merhaba Eğer Superbox Almak İstersen Bana Bu Numaradan Ulaş Sana Yardımcı Olayım

   Cevapla
 3. Emre Dursun

  merhabalar 20 mb upload aldıgınızı görüyorum da twicht tv den yayın açtınız da kesilme yada tam 6 bit verebiliyormusunuz acaba fırsatınız vs varsa yoğun saat içerisinde deneme sansınız nedır ? 10a 10 kullanıyorum ve bende kesilme vs oluyor 🙁

  Cevapla
  1. Doruk Yazar

   Merhabalar, bunları nasıl test edeceğimden emin değilim 🙂

   Sanırım öncelikle Twitch masaüstü versiyonu indirmem gerekiyor, bunu yaptım. Yayını nasıl yapabilirim, bağlantı hızı verilerini uygulama içerisinden görebilir miyim bilmiyorum. Buradan tarif eder veya info@dorukosanmaz adresine yazarsanız deneyebilirim.

   Cevapla
 4. 1-2-3 Jump

  Kayışdağı Şengüller’e gittim ve oradaki hanımefendi çok alakadar oldu, teşekkür ederim kendilerine. Dün aldım ve bağlantı hızı olarak çok memnunum umarım böyle devam eder

  Cevapla
  1. Doruk Yazar

   Evet biz de aynı şubeden işlem yapıyoruz, yetkinlik açısında diğer tüm şubelere göre çok daha iyiler. Diğerlerinin bilmediğini oradaki personel -ismi sanırım Elif hanım- biliyor.

   Cevapla
 5. süleyman ağrılı

  Hala kullanmaya devam ediyor musunuz Superbox? Birçok yorum okudum bağlantı kopma sorunlarından bahsediyorlar, sizde bu sorun var mı?

  Cevapla
 6. Doğan

  www. turksatuydunet.com diye bir site var, buradan da altyapısız internet mi alıyoruz?
  Bu arada çok bilgilendirici bir yazı olmuş, teşekkür ederim.

  Cevapla
  1. Doruk Yazar

   Adresini verdiğiniz site Türksat Kablonet’in resmi sitesini andıracak websitesi yapmış bayilerden biri gibi görünüyor. Abonelik alacaksanız da gerçekleri tam olarak yansıtmadığı için güven konusunda temkinli yaklaşmanızı öneririm.

   Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir