Rank Math | Yeni nesil WordPress SEO eklentisi

Yazar: | 13 Eylül 2018

Rank Math, mythemeshop.com tarafından sunulan en yeni ve kapsamlı WordPress SEO eklentisidir.

SEO nedir?

Siteniz için neden önemlidir?

SEO veya arama motoru optimizasyonu, arama motorlarından ücretsiz veya organik trafik kazanma sürecidir.

İnternet çok büyük bir ağdır ve insanlar istediklerini karşılayan en iyi bilgiyi arar. İyi SEO, web sitenizin alakalı aramalar için arama sonuçlarında daha üst sıralarda görünmesini sağlar.

Birçok SEO türü vardır, ancak SEO’nun en önemli türlerinden biri site içi teknik SEO’dur. Teknik SEO, web sitenizin nasıl yapılandırıldığını ve arama motorlarının içeriğinize tamamen erişebilmesini sağlar. Daha da önemlisi, iyi teknik SEO, arama motorlarının web sitenizin en önemli sayfalarını tercih etmesini sağlar.

Teknik SEO oldukça karmaşıktır ve sadece tecrübesi olanlar en iyi SEO senaryolarını düşünür ve uygulayabilir.

Rank Math, My Theme Shop tarafından tüm bunları değiştirmek için tasarlandı diyebiliriz. Rank Math SEO eklentisi, web sitesi analiz aracı ile başlangıç seviyesindeki web masterların bile web site içeriğini optimize etmesine, teknik SEO sorunlarını tanımlamasına ve düzeltmesine yardımcı olmak için yaratıldı.

Çok fazla eklenti kullanmak sadece web sitenizi yavaşlatmakla kalmaz, aynı zamanda diğer temalar ve eklentilerle de çakışmalar yaratır.

Web sitenizde birden çok eklenti kullandığınızda tam olarak ne olur? Çakışan özelliklere sahip birden fazla eklenti, WordPress’te aynı kaynaklara erişmeye çalıştığında, çakışmalara neden olur, web sitenizi yavaşlatır ve web sitenizi saldırılara karşı savunmasız bırakır.

Çözüm, birçok görevi aynı anda yerine getirebilen bir eklenti kullanmaktır. Bu, birçok küçük eklentiden çok daha iyi bir seçimdir.

Birden fazla görev için tek bir eklenti kullanmak birçok avantaj sunar. Sistem kaynaklarını serbest bırakır, WordPress’i daha hızlı yapar, özellikleri yönetmeyi kolaylaştırır ve genel olarak daha güvenli bir seçenektir.


Rank Math nasıl indirilir?

Şu an için kısıtlı bir kitleye servis edilen bu eklentiyi indirmek için aşağıdaki adımları uygulamanız gerekiyor.

Elbette indirme linkini burada doğrudan da paylaşabiliriz ancak yeni bir eklenti olduğu için çok sık güncelleniyor ve kendilerinin bu şekilde dağıtmayı uygun bulduğu bir eklentiyi herkese açık paylaşmamız pek doğru olmayabilir.


Rank Math Logo PNG

Özellikleri

Rank Math, güçlü ve kullanımı kolay özellikleriyle size rekabet avantajı sağlar. Bir acemi ya da bir SEO uzmanı olmanız farketmez. Rank Math SEO ile rekabet gücünüzü bir sonraki seviyeye taşıyabilirsiniz.

Kolay Kurulum Sihirbazı

Rank Math Start Wizard

Rank Math pratik olarak yapılandırır. Rank Math, adım adım kurulum ve yapılandırma sihirbazına sahiptir.

Kurulumdan sonra, Rank Math sitenizin ayarlarını doğrular ve en iyi performans için ideal ayarları önerir. Adım adım sihirbaz, sitenizin SEO, sosyal profilleri, web yöneticisi profilleri ve diğer SEO ayarlarını hazırlar.

Temiz ve Basit Kullanıcı Arayüzü

Rank Math doğru zamanda size doğru bilgileri sunmak için tasarlanmıştır. Basit, ancak güçlü bir kullanıcı arayüzü, yazılarınızın yanı sıra yazıyla ilgili önemli bilgileri vurgular. Bu bilgileri kullanarak içeriğinizin SEO gücünü anında artırabilirsiniz.

Rank Math ayrıca gelişmiş snippet önizlemeleri içerir. Yayınınızın SERP’de nasıl görüneceğini, zengin snippet‘lerin önizlemesini ve hatta sosyal medyada paylaşıldığında yayınınızın nasıl görüneceğini önizleyebilirsiniz.

Google Web Yöneticisi Merkezi Entegrasyonu [Yapım Aşamasında]

Rank Math, WordPress kontrol panelinizinde Google Search Console’dan gerekli bilgileri karşınıza getirir. Sıralamadaki anahtar kelimeleri, site haritası durumunuzu ve dizin oluşturma sorunlarını görebilirsiniz. Bu bilgi, yüksek performanslı bir web sitesinin sürdürülmesinde için elzemdir.

Anahtar Kelime Karşılaştırması ve Google Eğilimler Aracı [Yakında]

Anahtar kelime araştırması Rank Math ile kolaydır. Her gönderiyle potansiyel anahtar kelimeleri belirlemek için daha fazla tahminde bulunulmaz. Rank Math’ın Google Trendler aracıyla entegrasyonu, anahtar kelimelerin arama trendlerini kontrol etmenize ve hatta bunları karşılaştırmanıza yardımcı olur. Anahtar kelime fırsatlarını görsel olarak karşılaştırmak için dahili grafik karşılaştırma aracını da kullanabilirsiniz.

Google Tarama Hataları

Rank Math’ın gelişmiş 404 hata monitörü, 404 hatası veren tüm sayfaları bulur ve listeler. Hem masaüstü hem de mobil cihazlar için ayrıntılı analizler, potansiyel 404 hatalarını tanımlamanıza ve düzeltmenize yardımcı olur.

İçeriksel Yardım (araç ipuçları, uyarılar, yardım sekmeleri, vb.)

Rank Math her ayar bölümüyle ilgili yararlı ve bilgilendirici araç ipuçları sunar. Bu araç ipuçları, her bir ayarı, ne için kullanıldığını ve nasıl yapılandırıldığını açıklar. Araç ipuçları da gerektiğinde ilgili ayarlara bağlanır.

Otomatik Görsel SEO

Görsel SEO, Google Görseller trafiği oluşturmak için güçlü ama genellikle gözden kaçan bir tekniktir. Rank Math, otomatik olarak tüm görsellerinize ALT ve Başlık özniteliklerini ekleyerek, görüntüyü otomatik olarak SEO uyumlu hale getirir.

XML Site Haritası

Rank Math web siteniz için otomatik olarak arama motoru uyumlu XML Site Haritaları oluşturur. Site Haritaları tamamen özelleştirilebilir ve nelerin dahil edildiğini ve nelerin görmezden gelineceğini ayarlayabilirsiniz.

Zengin Snippet Desteği

Bu özellik ile içeriğinizi SERP’de öne çıkararak TO’yu yükseltir. Zengin snippet’ler web siteniz hakkında arama motorlarına ve kullanıcılarınıza ek bilgi sağlar. Rank Math ile, yayınlara zengin snippet’ler eklemek, işaretleme ve tıklama kadar basittir. Zengin snippet çeşitli kategorileri tam desteklenir ve varsayılan bir kategori de seçilebilir.

  • Makale Zengin Snippet’i

Bu, içeriğinizin SERP’de zengin bir kart olarak görünmesini sağlar.

Gönderilerinize uygun meta verileri eklemek, arama motorlarının yayınlarınızı daha iyi anlamasını sağlar. Rank Math, makale türü zengin snippet’i tam olarak destekler ve tek bir tıklamayla gönderilere eklenebilir.

Makaleye Zengin Snippet’i ekleyerek, SERP’de tıklama oranı önemli ölçüde artıracak olan zengin bir kart olarak görünme olasılığını artırırsınız.

  • Ürün Zengin Snippet

Tek  tıklamayla gönderilere eklenebilecek ürün zengin snippet’lerini de destekler. Ürün adı, açıklama, SKU, envanter ve ürünle ilgili diğer ayrıntıları daha sonra SERP’de gösterilebilecek şekilde ekleyebilirsiniz.

  • Yemek Tarifleri Zengin Snippet

Rank Math’daki yemek tarifleri için zengin snippet desteği ile oldukça kolay. Arama sonuçlarında zengin bir kart olarak görünmesi için tarifinizle ilgili bilgileri girmeniz yeterli.

  • Etkinlikler Zengin Snippet

Etkinlik snippet’ini, etkinliğinizi birçok ilgili anahtar kelimeye göre sıralayabilen on beşten fazla türde yapılandırabilirsiniz.

Rank Math ayrıca mekan URL’si, bile alma URL’si, bilet envanteri ve daha fazla ek etkinlik bilgilerini de yakalar. Bu bilgiler müşteriler için değerli ve mükemmel bir müşteri deneyimi sağlar.

  • Video Zengin Snippet

Video zengin snippet desteği sadece birkaç tıklamayla eklenebilir ve videonuzun SERP’de zengin bir kart olarak göründüğünden emin olabilirsiniz.

  • Yerel İşletme Zengin Snippet

Rank Math’daki yerel işletme zengin snippet desteğiyle, işletmenizin ziyaretçi alma şansı daha yüksektir.

  • Google Haberler Site Haritası [Yakında]

Haber siteleri çok yüksek trafik alır ve Rank Math’daki haber site haritası özelliği ile sizde pastadan payınızı alabilirsiniz. Sadece özelliği etkinleştirin, web siteniz hakkında birkaç ayrıntı girin ve trafiğin içeri girmesine izin verin.

  • Video Sitesi Haritası [Yakında]

Google tarafından sunulan video sitesi Site Haritası yönergelerine artık uygundur. Bir tuşla tüm videolarınızın daha fazla görüntüleme almasına yardımcı olan meta bilgilerini ekler.

Bu içerik, Rank Math’in 60’dan fazla öne çıkan özelliği, indirme, kurulum ve ayarları için zaman zaman güncellenecektir.

Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir