CentOS 7 Sunucu Kurulumu | DigitalOcean

Yazar: | 25 Aralık 2017

CentOS 7 sunucu kurulumu nasıl yapılır? Sıfırdan başlayanlar bu makaledeki her bir adımı uygulayarak sorunsuzca DigitalOcean droplet üzerinde CentOS 7 sunucu kurulumu gerçekleştirebilir. Önceki tüm içeriklerde olduğu gibi, burada yapacağımız anlatımı da resimler ile desteklemeye çalışacağız.

Kuracağımız bu sunucu üzerinde WordPress gibi içerik yönetim sistemlerini kullanabilir, VestaCP gibi yönetim panellerini kurabilir veya projemize uygun amaçlar doğrultusunda kullanabiliriz.

Bölümler

 

Neden DigitalOcean?

Hem kayıt olanlar için ücretsiz VPS veriyor olması, hem İngilizce olsa dahi neredeyse her konuda eğitim-rehber kaynaklarının olması yüzünden DigitalOcean ideal bir sunucu firması. Ayrıca domain yönlendirme için ihtiyacımız olan isim sunucu hizmetini barındırması işlerimizi kolaylaştırıyor.

Adım 1 – DigitalOcean Kayıt

Henüz kayıt olmayanlar takip eden adresten referansım ile kayıt olarak 10 dolar kupon kodundan faydalanabilir. Bu, en kötü ihtimalle 2 ay ücretsiz VPS demek.

Referans link: https://m.do.co/c/c1f15b980f79

Ulaştığınız sayfa üzerinden e-posta ve belirleyeceğiniz ile üye olun. Girmiş olduğunuz e-posta adresine bir doğrulama bağlantısı gönderilecek, bu adımı atlamayın.

Digital Ocean kayıt

E-posta doğrulama sonrası ikinci bir adım olarak kredi kartı verifikasyonu yapmanız gerekiyor. Bu aşamanın amacı birden fazla kayıt olmayı önlemek. Herhangi bir çekim yapılmıyor olup, yalnızca provizyon alınacaktır. Banka kartı ve ön ödemeli kartlar kabul edilmemekte.


Adım 2 – SSH Bağlantısı İçin Hazırlık

Doğrulama işlemleri tamamlandıysa sıra küçük ve en önemli adımlardan biri olan SSH key oluşturmada. Bu aşama zorunlu değil ancak sürekli olarak aynı sunucuyu veya aynı firmayı kullanmayı düşünüyorsanız yapmanızda fayda var. Hem güvenlik hem pratik olması açısından SSH key oluşturmanızı tavsiye ederim.

Bu adımı atlayarak işlem yapacaksanız, sunucuyu oluşturduktan sonra e-posta adresinize gelecek bilgileri kullanarak root olarak giriş yapabilirsiniz.

Nasıl yapılacağı hakkında ilgili makale:

PuTTygen ile SSH Key Oluşturma ve PuTTy’de Kullanımı

SSH key oluşturduktan sonra https://cloud.digitalocean.com/droplets sayfasında, sağ en üst köşedeki yuvarlak alana tıklayarak Settings, ardından sol kısımdaki menüden Security yolunu izliyoruz. SSH keys sekmesinden Add SSH Key butonuna basarak PuTTygen ile oluşturduğumuz anahtar metnini kopyala – yapıştır diyoruz. Name kısmına bu key’e vermek istediğiniz herhangi bir ismi yazabilirsiniz, ki bu zorunludur.

DigitalOcean SSH key ekleme


Adım 3 – CentOS 7 Sunucu Oluşturma

Bu işlemlerin ardından yine sağ üst kısımda bulunan yeşil Create butonuna basarak en baştan Droplet’i seçiyoruz.

DigitalOcean kurulum

Karşımıza gelen ekranda seçeceklerimiz:

Choose an image: Alt satırdaki menünün en sağında bulunan CentOS logosuna tıklıyoruz. An itibariyle son stabil sürüm 7.4 x64 direkt olarak seçili geliyor.

Choose a size: Panel kurmayacaksanız aylık 5$ maliyetli en düşük paketi seçebilirsiniz. Panel kullanacaklar için tavsiyem minimum 10 dolarlık paket seçmeleridir.

Add block storage: Herhangi bir işlem yapmıyoruz.

Choose a datacenter region: Sunucunun bulunacağı konum. Türkiye’ye yakın olması ve ms süresini kısa tutabilme adına Amsterdam 2 veya Amsterdam 3 numaralı sunucuları seçebilirsiniz.

Select additional options: Herhangi bir seçeneği işaretlemek zorunda değilsiniz ancak ben sitelerimde IPv6 teknolojisi kullandığım için bu kısma tik atıyorum.

Add your SSH keys: Bu kısımda biraz önce eklediğimiz ssh key’i göreceğiz. Bunu işaretliyoruz.

Finalize and create:

How many Droplets?: Kurmak istediğiniz sunucu sayısı, 1 olarak kalsın.

Choose a hostname: Eğer bir internet sitesi kuracaksanız alan adınızın başına server subdomainini ekleyebilirsiniz. Örnek: server.siteadi.org

Ve, Create butonuna basıyoruz. 1-2 dakika içerisinde kurulum tamamlanacaktır.


Adım 4 – SSH Bağlantısı

Sunucuyu oluşturduktan sonra PuTTy’i açarak IP adresi ve Private Key dosyasını kullanarak bağlanıyoruz. Bilmeyenler, Private key kullanarak nasıl oturum açacağını PuTTygen makalesini inceleyerek öğrenebilir.

CentOS 7 PuTTy SSH bağlantısı

Sunucuya ilk girişte böyle bir uyarıyla karşılaşmanız normal. Evet butonuna basarak devam ediyoruz.

Ve aşağıdaki gibi bir ekran bizi karşılıyor.

Hazır CentOS 7 sunucu digitalocean

Artık sunucumuz kullanıma hazır.

Her ne yapacak olursak olalım, sıfırdan kurulmuş bir sunucuyu güncellememiz elzemdir. Aşağıdaki komut CentOS 7 güncelleme komutudur.

yum update -y

İyi günlerde kullanmanızı dilerim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir