Bitcoin ve Blockchain Teknolojisinin Dezavantajları

Yazar: | 1 Haziran 2018

Kimsenin size söylemediği Bitcoin ve blockchain teknolojisinin bilinmeyen gerçeklerini öğrenmek ister misiniz? Mavi hap mı, kırmızı hap mı?

Yazan: @EmrahSakarya

Kaynak tweet: 17:48 – 21 Kas 2017

Merhaba dostlar, Bugün sizlere Blok zinciri ve Bitcoin hakkında çevrenizden ya da internetten duyabileceğiniz bazı yalanlardan ve şehir efsanelerinden bahsedeceğim.

Dikkat: Bu flood bitcoin fanatiklerini hayal kırıklığına uğratabilir!

Blockchain teknolojisi floodu

Blockchain: Şimdiye kadar ki en büyük teknolojik atılım! Yakında her şey blockchain teknolojisine dayanacak. Teknolojik olarak düşünürsek bitcoin gerçekten bir devrim niteliği taşıyor. Fakat dezavantajlarını ve bu konuda uydurulan efsaneleri görmezden gelemeyiz.

Blockchain teknolojisi

Aslında Bitcoin protokol bileşenleri ve bitcoin fikri yeni değil. Genel olarak, 2009’dan önce de biliniyordu. Ancak sadece Satoshi (Nakamoto) bu bileşenleri 2009’da geriye dönük olarak birleştirmeyi başardı. O günden beri neredeyse 9 yıldır uygulanmasında yalnızca 1 güvenlik açığı bulundu.

8 Ağustos 2010’da 92 milyar bitcoin içeren bir blok oluştu. Bunu düzeltmek için tüm işlem kaydı 24 saat geri çekildi.

Bununla birlikte, 9 yılda sadece bir güvenlik açığı gerçekten övgüye değer.

Şüphesiz dezavantajlarına rağmen, eşsiz avantajları olan bir teknolojik gelişme. Pek çok kişi teknolojik avantajlarına odaklanarak negatif yönlerini göz ardı ediyor. Haliyle, köyün delisi olarak bu konuları duyurmak da benim görevim oluyor.


Efsane 1

Blokchain dağıtılmış devasa bir bilgisayardır.

Blockchain çalışma prensibini bilmiyorsanız, dağıtılmış hesaplamalar yapan, bir bilgisayar olduğunu düşünebilirsiniz. Dünyanın dört bir yanındaki düğümlerin bir araya gelerek bu yapıyı oluşturduğuna inanabilirsiniz.

Blockchain dağıtık yapı

YANLIŞ!

Aslında, blok zincirini koruyan düğümlerin tamamı AYNI şeyi yapar.

Peki, milyonlarca bilgisayar ne yapıyor? AYNI işlemleri AYNI kurallara uygun olarak doğrulayıp, AYNI işlemleri yerine getiriyor. Blok zincirine AYNI bilgiyi kaydediyor. Hepsi için AYNI olan geçmişi saklıyor.

Dolayısıyla, düğümler arasında görev dağılımı, sinerji yada karşılıklı yardım yok. Sadece bir anda AYNI bilginin milyon kat çoğalması söz konusu. Bu bakımdan verimlilikten kesinlikle söz edemeyiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir