Alan Adı Alma | Neden ve Nasıl Yapılır? Önemi Nedir?

Yazar: | 5 Ocak 2018

Alan adı alma yani domain almak, bir web sitesi kurmak için ilk yapmanız gereken işlerden biridir. Bir alan adı, web sitenize ulaşmak için kullanılacak olan “dorukosanmaz.com” veya “haberturk.com” gibi bir internet adresidir. Alan adı kaydetmek için şirket veya kuruluş olmanız gerekmez. Birey olarak da domain alabilirsiniz.

alan adları transparan

Alan adı ve domain aynı anlama geldiğinden dolayı, kaynaktan kaynağa kullanım şekli değişir, bu makalede her iki ifadeye de yer vereceğiz.

Alan Adı Alma Önemi

Bir alan adı satın almak için birçok neden olabilir. Bunlardan birkaçı:

  • İnternete erişimin artması, mobil cihazlarda internet kullanımının yaygınlaşması ve her zaman ulaşılabilir bilgi sunma gereksiniminden dolayı şirketler için kurumsal web sitesi yapmak mecburi hale geldi denebilir. Bir internet sitesi olan rakibinize ulaşan müşteri kitleniz muhtemelen sizden hiçbir zaman haberdar olamayacak. Müşterilerinize sürekli bağlı kalabilmek için bu faktörü görmezden gelmek size zaman ve para kaybettirebilir.
  • Firmanız veya ürettiğiniz ürünü en iyi anlatan bir alan adı internette bulunabilir hale gelmenizi sağlar. Örneğin, ABCD isminde bir ürün imal ediyorsanız; abcdmagaza.com gibi bir domain ile ürün odaklı bir internet sitesi açarak hedef kitlenize ulaşabilirsiniz.
  • Bireysel veya ekip olarak bir hobiniz, ilgi alanınız varsa; ilgi alanınıza dayalı araştırma, inceleme veya makaleler yazıyorsanız zaman içerisinde sponsorluk teklifleri gelmeye başlayabilir, hobinizden para kazanabilirsiniz. Bu tür tekliflerin gelebilmesi için öncelikle iyi bir alan adı alma işlemini yapmış olmalısınız. Kaliteli, kısa, anlamlı ve içeriği yansıtan bir alan adı size her zaman artı puan kazandıracaktır.

Alan Adı Alma İşlemleri

Temel olarak bir alan adı almak, yazman firmalar aracılığıyla ICANN adlı bir kuruluşa tescil bilgilerini göndermektir. Mesela, “benimalanadim.com” gibi bir alan adı seçerseniz, bir domain kayıt firmasına yıllık 6 ila 20 dolar arası bir ücret ödemeniz gerekir. Böylece yıllık isim hakkı almış olacaksınız ve her yıl bu hakkı yenilemek için ücret ödemeniz gerekecek.

Bu yönteme alternatif olarak, bir web barındırma hizmeti aldığınızda firma size bir yıllık ücretsiz alan adı veya en ucuz domain teklifi sunabilir. Bu tür kampanyalarda dikkat etmeniz gereken en büyük nokta yenileme ücretidir. Yenileme ücreti demek, 1 yıl sonra isim hakkı için ödeyeceğiniz rakam demektir. Bu ücret açıkça belirtilmediyse müşteri hizmetlerine sorabilirsiniz veya kampanyasız fiyatları araştırabilirsiniz. Kampanyasız fiyatlar genellikle yenileme ücreti ile aynıdır. Tüm bunlara ek olarak 1$ domain gibi bir kampanyaya denk gelirseniz, firma 1 yıllık süre dolmadan domain transfer işlemine izin veriyor mu, buna dikkat etmeniz gerekir. Domain transfer işlemine izin vermeyen firmalar bir sonraki yıl yenileme için genellikle uçuk rakamlar teklif ederler.

Tüm dünyada .COM uzantılı birçok alan adı satın alınmış durumda. İngilizce’nin çok yaygın olması nedeniyle jenerik domain olarak tabir edilen birçok alan adı satın alınmış durumda. Türkçe domain piyasasında da durum çok farklı değil. Direkt olarak bir ürünü yada hizmeti ifade eden alan adı bulmak oldukça zor. Örnek; canta.com, kahve.com gibi jenerik domain bulmak neredeyse mümkün değil. Ancak AlanAdlari.com gibi pazar yerlerinde kayıt ücretinin fazlasını ödeyerek domain alımı yapabilirsiniz. Buradaki fiyatlar domainde geçen kelimenin aranma hacmi, popülaritesi, kaç yıldır kayıt altında olduğu ve satıcının bu faktörlere ne kadar fiyat biçtiği ile alakalıdır.


Adım Adım Alan Adı Alma

Bir alan adı kaydetmek istiyorsanız, yapmanız gerekenler aşağıdaki gibidir.

Kullanmak istediğiniz en iyi alan adları listesini oluşturun. Listesini oluşturun diyoruz çünkü almak istediğiniz alan adı isim-soy isimden oluşmuyorsa muhtemelen başka biri tarafından zaten alınmıştır. Bunun için domain sorgulama araçlarını kullanarak alan adı tescil durumu sorgulama işlemi yapabilirsiniz.

Domain sorgulama yapmak için tıklayınız.

Domain sorgulama işleminde “Tebrikler! Bu domain kayıt edilebilir.” şeklinde bir bildirim gördüyseniz tebrikler, bu alan adını tescil edebilirsiniz. Ödeme yapmak için banka veya kredi kartınızı kullanabilir, eğer firma kabul ediyorsa havale/EFT yapabilirsiniz. Yukarıda domain sorgulama linki verdiğimiz site tüm ödeme yöntemlerini kabul ediyor ve an itibariyle en ucuz alan adı alabileceğiniz firmalardan biri. Şu an fiyat 1 yıl için 6.99$

İnternet alan adı satın alma işlemleri tamamsa, sıradaki adıma geçebilirsiniz: Kendi web sitemi nasıl yapabilirim?

Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir